Opublikowane: 2021-12-31

Praca w ujęciu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Implikacje pedagogiczne

Jan Niewęgłowski
Forum Pedagogiczne
Dział: Colloquia
https://doi.org/10.21697/fp.2021.2.24

Abstrakt

Kardynał Stefan Wyszyński w swoim bogatym nauczaniu wiele uwagi poświęcił kwestii pracy, jej znaczeniu w życiu człowieka oraz roli, jaką pełni w procesie wychowania. Prymas uważał, że wychowanie do pracy nie sprowadza się do rozwijania kompetencji manualnych niezbędnych do wykonywania danego zawodu, ale powinno być procesem mającym na celu odkrycie sensu samej pracy. Aby właściwie zrozumieć to znaczenie, kard. Wyszyński przeanalizował tekst Księgi Rodzaju, która mówi o Stwórcy i Jego „dziele” w kontekście stworzenia świata. Człowiek jest „dzieckiem Bożym”, czyli istotą myślącą, obdarzony dociekliwym umysłem i zdolny do uchwycenia transcendentnego wymiaru swojej egzystencji. Praca człowieka nie może być bezsensownym powielaniem czynów Stwórcy, ale raczej niezależnym ludzkim myśleniem i działaniem. Wychowanie do pracy musi być uzupełnione cnotą, bo to cnota wzbogaca człowieka i pozwala mu stać się wykonawcą i twórcą dzieła, a nie odwrotnie.

Słowa kluczowe:

praca, ekonomia, poczucie pracy, wychowanie do pracy, homo laborans

Inne teksty tego samego autora

1 2 > >> 

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Niewęgłowski, J. (2021). Praca w ujęciu kardynała Stefana Wyszyńskiego. Implikacje pedagogiczne. Forum Pedagogiczne, 11(2), 325–333. https://doi.org/10.21697/fp.2021.2.24

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.