Opublikowane: 2019-11-08

Zarys fenomenologii solidarności: O genezie konstytuowania się grup

Witold Płotka
Studia Philosophiae Christianae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/2018.54.4.02

Abstrakt

Artykuł jest próbą sformułowania fenomenologii solidarności jako zjawiska społecznego. Autor odróżnia solidaryzację subiektywną od intersubiektywnej, podkreślając, że w tym drugim przypadku ma się do czynienia z konstytucją grup. Artykuł jest podzielony na trzy zasadnicze części. W pierwszej z nich analizuje się tzw. problem mostu, czyli prezentuje się zasadność przejścia od analizy solidaryzacji subiektywnej do intersubiektywnej. Punktem wyjścia są przy tym teorie Ingardena i Tischnera. Następnie prezentuje się opis struktury i elementów solidarności jako aktu złożonego. Na tej podstawie autor formułuje zarys alternatywnego ujęcia solidarności jako konstytucji grup i odniesienia się do świata jako wspólnego.

Słowa kluczowe:

solidarność, solidaryzacja, wspólnotowość, intencjonalność kolektywna, Husserl Edmund

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Płotka, W. (2019). Zarys fenomenologii solidarności: O genezie konstytuowania się grup. Studia Philosophiae Christianae, 54(4), 27–51. https://doi.org/10.21697/2018.54.4.02

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.