Opublikowane: 2019-11-09

Eriugeny koncepcja stworzenia wszystkiego z niczego w człowieku

Adam Grzegorzyca
Studia Philosophiae Christianae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/2019.55.1.03

Abstrakt

Stary Testament objawia prawdę o stworzeniu przez Boga wszystkiego z niczego, a chrześcijaństwo przyjęło to objawienie i chrześcijańscy myśliciele rozwinęli tę koncepcję. Chrześcijański neoplatonik Jan Szkot Eriugena prowadził rozważania dotyczące stworzenia oraz nicości, z której Bóg uczynił wszystko. Interpretując biblijny opis stworzenia na gruncie autorskiego systemu filozoficznego Eriugena doszedł do wniosku, że nicość jest doskonałą pełnią dobroci Boga, który dokonał aktu stworzenia wszystkiego w ludzkiej naturze. W doskonałym człowieku powstało doskonałe stworzenie. Błąd wynikający z nierozumnego wyboru spowodował, że człowiek pozbył się doskonałości i zaczął istnieć w niedoskonałej formie. Wraz z człowiekiem do gorszej formy istnienia zeszło również całe stworzenie, które w ludzkiej naturze powstało. Koncepcja stworzenia wszystkiego z niczego w człowieku wydaje się stanowić wstęp do rozważań Eriugeny dotyczących wcielenia odwiecznego Logosu – Słowa – Boga Syna, który umożliwia powrót do stanu doskonałości.

Słowa kluczowe:

Eriugena, Bóg, człowiek, nicość, stworzenie

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Grzegorzyca, A. (2019). Eriugeny koncepcja stworzenia wszystkiego z niczego w człowieku. Studia Philosophiae Christianae, 55(1), 47–69. https://doi.org/10.21697/2019.55.1.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.