Opublikowane: 2024-07-10

Contemporary learning methods and the „new” roles of teaching practitioners

Aleksandra Kulpa-Puczyńska
Forum Pedagogiczne
Dział: Colloquia
https://doi.org/10.21697/fp.2024.1.20

Abstrakt

Artykuł zwraca uwagę na nowoczesne podejście do procesu uczenia się i rozwoju kompetencji. Nie tylko pokolenia sieci (Tapscott 2010), które charakteryzuje m.in. potrzeba stałego dostępu do informacji oraz poszukiwanie nowości - także jeśli chodzi o innowacyjne, angażujące sposoby zdobywania wiedzy. Uwzględniając powyższe, osoby nauczające powinni zadbać/dbają o inkluzywność oraz atrakcyjność środowiska edukacyjnego, umożliwiającego pogodzenie różnorodnych potrzeb uczniów, (współ)tworząc np. odpowiednie przestrzenie: architektoniczne, wirtualne, do pracy indywidualnej i w grupie, budzące ciekawość, wspierające odwagę osób uczących się podczas rozwiązywania problemów, nie tylko edukacyjnych. Współpracując z pozostałymi uczestnikami życia szkolnego/uczelnianego coraz częściej organizują również twórcze przestrzenie dla innych praktyków, wymieniając się doświadczeniami oraz zasobami dydaktycznymi. Od współczesnych nauczycielek i nauczycieli – inicjatorów zmiany oczekiwana jest też uważność na partnerów społecznych. Natomiast, u nowego pokolenia uczniów i uczennic cenione są np.: otwartość na uczenie się w warunkach społecznej interakcji oraz doskonalenie umiejętności związanych z uczeniem się.

Słowa kluczowe:

osoby uczące się, doświadczenia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kulpa-Puczyńska, A. (2024). Contemporary learning methods and the „new” roles of teaching practitioners. Forum Pedagogiczne, 14(1), 257–267. https://doi.org/10.21697/fp.2024.1.20

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.