Czasopismo Studia Ecologiae et Bioethicae od 2003 roku dokumentuje specyfikę, zasięg i rozwój prac badawczych Instytutu Ekologii i Bioetyki, przekształconego w roku 2020 w Centrum Ekologii i Ekofilozofii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Celem tego czasopisma jest tworzenie platformy wymiany idei, postulatów i doświadczeń związanych z różnymi przejawami kryzysu środowiskowego. Czasopismo odwołuje się do głównej przesłanki metodologicznej badań prowadzonych w Centrum Ekologii i Ekofilozofii, wskazującej na konieczność równoległego, a nawet komplementarnego, tzn. empirycznego i humanistycznego, ujmowania współczesnej problematyki ekologicznej.
Szczególnym przykładem wskazanej tu komplementarności są publikowane w czasopiśmie wyniki badań z zakresu nauk biologicznych i filozoficznych. Wyrażają one bowiem nie tylko samą komplementarność biologii i filozofii, ale także perspektywy możliwego zaangażowania w tę kwestię specjalistów z zakresu wielu innych gałęzi nauki, np. antropologów, politologów, socjologów, psychologów, pedagogów, prawników, ekonomistów i teologów. Tak sprofilowane czasopismo umożliwia twórczą wymianę myśli i doświadczeń przedstawicieli różnych instytucji i ośrodków naukowych z Polski i zagranicy. Wprawdzie czasopismo jest otwarte na współpracę z przedstawicielami wszystkich ośrodków zagranicznych, to jednak priorytet stanowi nadanie mu zasięgu regionalnego. Chodzi więc o współpracę z przedstawicielami ośrodków badawczych z Polski, Bułgarii, Czech i Słowacji.
2022-04-22
Drodzy Przyjaciele SEeB!
Z radością informuję, że Studia Ecologiae et Bioethicae zostało zaakceptowane przez tzw. Norwegian Register. Otwiera to nas na autorów z Norwegii, dla których publikacja w SEeB będzie wysoko punktowana przez norweskie Ministry of Education and Research.
Z wyrazami szacunku
Ryszard Sadowski
Redaktor Naczelny SEeB
2022-01-16
Drodzy Przyjaciele SEeB!
Pragniemy poinformować, że od 20 grudnia 2021 Redakcja SEeB wprowadziła politykę tzw. Online First. W praktyce oznacza to, że po wprowadzeniu sugestii recenzentów i redakcji językowej, manuskrypty będą oficjalnie publikowane na witrynie SEeB bez oczekiwanie na publikację całego zeszytu. Publikacja artykułu na witrynie z podaniem podstawowych danych bibliograficznych umożliwi jego cytowanie i sprawi, że autorzy, bez zbędnych opóźnień, będą mogli uczestniczyć w najbardziej aktualnych debatach naukowych. Mamy nadzieję, że wprowadzane zmiany sprawią, że nasze czasopismo będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla autorów. Więcej informacji na temat polityki Online First znajduje się na naszej witrynie.
W imieniu Redakcji serdecznie Was pozdrawiam,
ks. Ryszard Sadowski
Redaktor SEeB
seib@uksw.edu.pl
2021-06-30
Drodzy Przyjaciele SEeB!
W imieniu zespołu redakcyjnego pragnę poinformować, że nasze czasopismo jest obecnie indeksowane przez Sherpa RoMEO - platformę internetową, która agreguje i analizuje zasady otwartego dostępu wydawców z całego świata oraz dostarcza podsumowania praw autorskich i zasad archiwizacji otwartego dostępu. Aprobata ze strony tej prestiżowej instytucji potwierdza, że SEeB spełnia najwyższe standardy redakcyjne dotyczące polityki otwartego dostępu i praw autorskich.
ks. Ryszard F. Sadowski
redaktor naczelny SEeB
2021-06-25
Drodzy Przyjaciele SEeB!
25 czerwca 2021 r. czasopismo Studia Ecologiae et Bioethicae (SEeB) zostało zaaprobowane przez prestiżowe repozytorium czasopism naukowych ERIH Plus. Cieszymy się z docenienia wysokiej jakości merytorycznej naszego czasopisma oraz wysokich standardów redakcyjnych. Mamy nadzieję, że nasza obecność w ERIH Plus zwiększy liczbę cytowań i międzynarodową rozpoznawalność SEeB.
Przy tej okazji chciałbym serdecznie podziękować członkom Redakcji, Rady Naukowej, recenzentom oraz naszym zagranicznym i polskim współpracownikom za ich pomoc i wsparcie w pracach na rzecz podnoszenia jakości czasopisma. Dzięki ich zaangażowaniu udało się stworzyć wokół naszego czasopisma środowisko życzliwych i pomocnych osób.
ks. Ryszard F. Sadowski
redaktor naczelny SEeB
2021-05-14
Z radością informujemy, że 10 maja 2021 r. czasopismo naukowe Studia Ecologiae et Bioethicae (SEeB) zostało zaakceptowane do indeksacji przez prestiżowe repozytorium czasopism naukowych - Directory of Open Access Journals (DOAJ). Cieszymy się, że repozytorium, które indeksuje ponad 16 600 wiodących czasopism naukowych ze 126 krajów, doceniło wysoki poziom merytoryczny i edytorski naszego czasopisma. Mamy nadzieję, że nasza obecność w DOAJ zwiększy wskaźnik cytowań i międzynarodową rozpoznawalność SEeB.
Redakcja