Opublikowane: 2018-02-16

Uczucie, osoba i wartości w fenomenologicznych badaniach Edyty Stein

Filip Borek
Studia Philosophiae Christianae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/2017.53.2.01

Abstrakt

W niniejszym artykule podejmuje się próbę przeanalizowania zaprezentowanych przez Edytę Stein w O zagadnieniu wczucia opisów relacji między uczuciami, osobą oraz wartościami. Pokaże się przede wszystkim, na czym polega postulowana przez Stein korelacja między osobą a wartościami. Istotne dla tego celu będzie zarysowanie Stein fenomenologii uczucia. W artykule wskazuje się na problematyczność niektórych ujęć proponowanych przez autorkę. Zwraca się uwagę przede wszystkim na niedostateczność analizy przedmiotowej strony uczuć oraz istoty wartości. Centralnym punktem krytyki jest jednak pogląd Stein, traktujący czucie wartości oraz uczucia jako dwa kierunki jednego przeżycia. Pokazuje się, czym w ujęciu autorki jest osoba oraz w jaki sposób dochodzi do jej fenomenologicznej konstytucji. Stawia się również omawiane zagadnienia w kontekście intersubiektywności. Argumentuje się, że według Stein własne życie emocjonalne człowieka posiada istotne znaczenie dla rozumienia innych osób. Analizę O zagadnieniu wczucia pogłębia się przez wskazanie na pewne zmiany w ujęciu zagadnień aksjologicznych w późniejszych rozprawach Stein.

Słowa kluczowe:

fenomenologia, uczucie, czucie wartości, osoba, duch, wartość, wczucie, empatia, rozumienie, personalizm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Borek, F. (2018). Uczucie, osoba i wartości w fenomenologicznych badaniach Edyty Stein. Studia Philosophiae Christianae, 53(2), 5–27. https://doi.org/10.21697/2017.53.2.01

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.