Opublikowane: 2019-03-29

Drażliwość i krytycyzm. O roli filozoficznej krytyki w kulturze i edukacji

Robert Piłat
Studia Philosophiae Christianae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/2018.54.2.01

Abstrakt

W artykule omawiam normatywne aspekty drażliwości – nieadekwatnie silnej reakcji na różnice poglądów i postaw – towarzyszącej współczesnej polaryzacji dyskursu w kulturze Zachodu. Tak jak polaryzacja, drażliwość jest częściowo wytworem medialnym, lecz odzwierciedla również strukturalne problemy kultur i praktyk społecznych opartych na gęstej sieci wartości. Omawiam diagnozy zjawiska i proponowane w filozofii remedia, takie jak odejście od dyskursu opartego na wartościach oraz osłabienie założeń związanych z silnym podmiotem działań i przekonań. Polemizując z tym dwoma rozwiązaniami, proponuję program radykalnego filozoficznego krytycyzmu. Omawiam jego założenia na tle współczesnych teorii krytycznych (między innymi Horkheimera, Spaemanna, Habermasa) oraz pokazuję jego konkretne zastosowanie w praktyce edukacyjnej.

Słowa kluczowe:

krytycyzm, wartości, nowoczesny podmiot, ironia, drażliwość, edukacja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Piłat, R. (2019). Drażliwość i krytycyzm. O roli filozoficznej krytyki w kulturze i edukacji. Studia Philosophiae Christianae, 54(2), 5–29. https://doi.org/10.21697/2018.54.2.01

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.