Opublikowane: 2022-10-20

Pszczoły w wielkim mieście

Małgorzata Falencka-Jabłońska
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2022.20

Abstrakt

Od szeregu lat konieczność zwiększenia produkcji żywności zarówno w skali globalnej jak i lokalnej związana jest bezpośrednio z procesem intensyfikacji rolnictwa. Konieczność systematycznego zwiększania dawek zarówno nawozów sztucznych jak i chemicznych środków ochrony roślin potęguje zagrożenie dla komponentów środowiska przyrodniczego. Stan ten jest szczególnie groźny i dalekosiężny w skutkach dla owadów zapylających, a zwłaszcza pszczół. W konsekwencji liczebność tych owadów maleje, a podatność ich na liczne choroby istotnie wzrasta. Wyniki badań jednoznacznie wskazują, że to one zapylają 80% roślin na naszej planecie, zwłaszcza tak ważne gatunki użytkowe, jak warzywa i owoce. Chcąc przeciwdziałać i ograniczyć negatywne skutki jakie stwarzają dla życia tych owadów chemiczne środki ochrony roślin, w 2018 r Unia Europejska wydała zakaz stosowania pestycydów o najsilniejszym działaniu tzn. neonikotynoidów, oraz glifosfatu głównego składnika randapu. Jedną ze skutecznych metod pomocy pszczołom oraz ograniczenia ich śmiertelności i narażenia na choroby są pasieki powstające w miastach. Trend ten oraz rozwój miejskiego pszczelarstwa w krajach Europy oraz na świecie trwa od kilkudziesięciu lat, a w Polce ma już kilkunastoletnie tradycje. Liczba miejskich pasiek wzrasta a krajobraz miast stanowi źródło bogatej i urozmaiconej diety dla pszczół.

Słowa kluczowe:

pszczoła miodna, pasieki na dachach świata, pasieki miejskie, Polska

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Falencka-Jabłońska, M. (2022). Pszczoły w wielkim mieście. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 20(3), 25–31. https://doi.org/10.21697/seb.2022.20

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.