Opublikowane: 2022-10-20

Ekosystemowe rozumienie relacji miasto – człowiek

Krystyna Najder-Stefaniak
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2022.23

Abstrakt

Tematem opracowania jest ekosystemowe rozumienie relacji miasto – człowiek. Celem rozważań uczyniono wykorzystanie schematu relacji ekosystemowej do zrozumienia miasta i człowieka jako elementów systemu kulturowo-przyrodniczego. Ważne w przedstawionych rozważaniach jest zdefiniowane przez francuskiego teoretyka złożoności Edgara Morin pojęcie relacji ekosystemowej. Schemat relacji ekosystemowej, uświadamia złożoność zależności w dynamicznym, otwartym, względnie izolowanym systemie aktywności. Morin odkrył schemat relacji ekosystemowej inspirując się spostrzeżeniem Erwina Schrodingera, że ekosystem współorganizuje i bierze udział w programowaniu należących do niego organizmów. Drugim ważnym pojęciem w zaproponowanej refleksji jest system społeczno-przyrodniczy. Jest ono rezultatem interdyscyplinarnych badań prowadzonych przez twórcę polskiej szkoły ekologii humanistycznej i sozologii systemowej Józefa Marcelego Dołęgę. Inspiruje do myślenia w kontekście podjętego problemu także pojęcie transgresji. To pojęcie znajdujemy w koncepcji człowieka transgresyjnego, której autorem jest psycholog Józef Kozielecki. Zrozumienie specyfiki transgresji pomaga zauważyć, że człowiek może obdarowywać swoją obecnością zarówno teraźniejszość , przyszłość jak i przeszłość. Schemat relacji ekosystemowej pomaga zrozumieć, że podmiot może ukierunkowywać swoją aktywność nie tylko na to, co jest, ale także na to, co może być lub być powinno. Artykuł kończy wniosek, że będąc elementem ekosystemu kulturowo-przyrodniczego człowiek może wzbogacać miasto stając się jego częścią. Może też wzbogacać siebie, gdy miasto staje się częścią jego przestrzeni.

Słowa kluczowe:

relacja ekosystemowa, ekosystem kulturowo-przyrodniczy, miasto, człowiek, wartości uniwersalne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Najder-Stefaniak, K. (2022). Ekosystemowe rozumienie relacji miasto – człowiek. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 20(3), 5–11. https://doi.org/10.21697/seb.2022.23

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.