Opublikowane: 2022-12-30

Mikroplastik w środowisku glebowym – klasyfikacja oraz źródła w odniesieniu do badań przeprowadzonych w Polsce

Monika Kisiel , Agnieszka Poniatowska , Anita Kaliszewicz
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2022.29

Abstrakt

W ciągu niespełna wieku tworzywa sztuczne zyskały ogromną popularność i obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie nasze życie bez nich. Są one bardzo powszechnie wykorzystywane w przemyśle, rolnictwie, medycynie i wielu innych, głównie ze względu na stabilność i niskie koszty produkcji – co wpływa na systematyczny wzrost zapotrzebowania na całym świecie. Ulegają bardzo powolnej biodegradacji, a ograniczone i niewłaściwe odzyskiwanie tego surowca z odpadów doprowadziło do widocznego nagromadzenia resztek polimerów w środowisku. W wyniku procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych np. promieniowania ultrafioletowego (UV), wietrzenia czy ścierania mechanicznego tworzywa sztuczne ulegają degradacji do drobnych cząstek - te, których rozmiar nie przekracza wielkości 5 mm nazywane są mikroplastikami. Występują w środowisku w różnych formach morfologicznych, np. w postaci włókien, granulek, skrawków, kulek, drobin czy fragmentów np. folii, pochodzenia pierwotnego lub wtórnego. Obecność mikroplastiku stwierdzono na całym świecie, we wszystkich elementach środowiska. Dopiero niedawno zaczęto szerzej interesować się mikroplastikiem obejmującym systemy lądowe, w których gleby stanowią ważny element środowiska potencjalnie narażony na zanieczyszczenie. Głównym ich źródłem w glebach może być rolnictwo (gdzie stosowane są komposty, nawozy organiczne, osady ściekowe oraz mulczowanie, nawadnianie) oraz komunikacja, składowiska odpadów i depozycja zanieczyszczeń atmosferycznych.

Słowa kluczowe:

polimery, mikroplastyk, gleby, Polska

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kisiel, M., Poniatowska, A., & Kaliszewicz, A. (2022). Mikroplastik w środowisku glebowym – klasyfikacja oraz źródła w odniesieniu do badań przeprowadzonych w Polsce. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 20(4), 51–61. https://doi.org/10.21697/seb.2022.29

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.