Opublikowane: 2023-03-16

Zbieranie danych o późnych pojawach ważek w Polsce w latach 2013-2020 jako przykład nauki obywatelskiej

Agnieszka Tańczuk , Grzegorz Tończyk
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2023.02

Abstrakt

Grupa „Ważki (Odonata) w Polsce” jest doskonałym przykładem nauki obywatelskiej rozumianej jako zaangażowanie społeczeństwa w aktywność badawczą wspólnie z profesjonalistami. Celem niniejszego opracowania jest pokazanie danych o najpóźniejszych pojawach ważek w Polsce zgromadzonych w latach 2013 – 2020, a tym samym poszerzenie wiedzy dotyczącej fenologii poszczególnych gatunków w zestawieniu z danymi literaturowymi, które nie są już aktualne, biorąc pod uwagę choćby zmiany klimatyczne. Zgromadzenie takich danych było możliwe wyłącznie przy dużym udziale amatorów zaangażowanych w gromadzenie odpowiednich informacji (ok. 100 osób). Dane zostały skatalogowane pod kątem daty, miejsca i gatunku ważki. Podstawą danych we wszystkich przypadkach są obserwacje przyżyciowe ważek i ich dokumentacja fotograficzna. Po przestudiowaniu danych z okresu jesiennego i późnojesiennego (październik, listopad i początek grudnia) i ich dogłębnej analizie, rekordy podzielono na trzy grupy. Zebrane informacje pozwoliły na wykazanie zmian w fenologii części gatunków. Prowadzona akcja gromadzenia danych o charakterze nauki obywatelskiej, pozwoliła na poszerzenie wiedzy dotyczącej aspektu późnojesiennego odonatofauny Polski.

Słowa kluczowe:

nauka obywatelska, ważki, Odonata, fenologia, ostatnie obserwacje, Polska

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Tańczuk, A., & Tończyk, G. (2023). Zbieranie danych o późnych pojawach ważek w Polsce w latach 2013-2020 jako przykład nauki obywatelskiej. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 21(1), 89–101. https://doi.org/10.21697/seb.2023.02

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.