Opublikowane: 2023-03-04

Zbieracze szmat jako benefaktorzy i beneficjenci Celów Zrównoważonego Rozwoju: Krótki przegląd literatury

G Venkatesh
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2023.10

Abstrakt

Zbieracze szmat, którzy od dawna prowadzą swoją marginalizowaną, niedostrzeganą przez społeczeństwo i pozbawioną perspektyw egzystencję, po cichu przyczyniają się do “nieformalnego recykling odpadów”, odzyskując z wysypisk śmieci wielkich i małych miast ponad połowę materiałów nadających się do recyklingu i w ten sposób wprowadzając je ponownie do technosfery. Niniejszy artykuł bazuje na 60 recenzowanych publikacjach obejmujących okres 28 lat – od 1995 do 2022 r., pochodzących z kilkunastu różnych krajów i podejmujących tematykę z zakresu zrównoważonego rozwoju w wymiarze społecznym, ekonomicznym i środowiskowym. Poruszane kwestie zostały w niniejszym artykule przedstawione w formie odpowiedzi na sześć kluczowych pytań – Gdzie/Skąd, Kiedy, Jak, Co, Dlaczego i Kto/Kogo. Chociaż wydaje się, że artykuł nie wnosi nowych elementów do już istniejącej wiedzy w tym obszarze, a jedynie dokonuje zestawienia informacji z już istniejących źródeł, autor ma nadzieję, że taki sposób przedstawienia tej problematyki będzie służyć praktycznemu celowi, jakim jest podkreślenie trudnej sytuacji naszych ubogich, niedożywionych, uciskanych braci i tym samym pomoże uzyskać dla nich uznanie, zrozumienie i wsparcie ze strony decydentów, pracowników odpowiedzialnych za obszar społecznej odpowiedzialności biznesu, dziennikarzy, a co najważniejsze, zwykłych mieszkańców miast. Wszystkie te podmioty mogą współpracować z organizacjami pozarządowymi, które dokonują wszelkich starań, aby zapewnić zbieraczom szmat środki niezbędne do przeżycia. Autor ma nadzieję, że przedstawiona tematyka będzie stanowić motywację do podjęcia bardziej skoordynowanych interdyscyplinarnych badań, opartych na celach zrównoważonego rozwoju – współpracy między dyscyplinami opieki zdrowotnej, socjologii, psychologii, urbanistyki, zrównoważonego rozwoju, inżynierii środowiska, a nawet sztuki i poezji.

Słowa kluczowe:

środowisko, zbieracze szmat, zbieranie szmat, miejski metabolizm, gospodarka odpadami, metabolizm miasta

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Venkatesh, G. (2023). Zbieracze szmat jako benefaktorzy i beneficjenci Celów Zrównoważonego Rozwoju: Krótki przegląd literatury. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 21(2), 87–106. https://doi.org/10.21697/seb.2023.10

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.