Opublikowane: 2023-04-01

Nauczanie biologii wspomagane modelami matematycznymi

Joanna Maciejewska , Janusz Uchmański
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2023.12

Abstrakt

W naukach przyrodniczych zastosowanie metod modelowania matematycznego i symulacji komputerowych przyniosło wiele korzyści. Tak jest na przykład w fizyce. Biologia w bardzo niewielkim stopniu wykorzystuje te metody. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być fakt, że proces nauczania biologii jest prowadzony tak, że zniechęca młodzież z zainteresowaniami matematycznymi i informatycznymi. Proponujemy, aby proces nauczania biologii wspomóc poprzez wprowadzenie prostych elementów modelowania matematycznego procesów ekologicznych. W niniejszej pracy pokazaliśmy, z jakimi korzyściami wiązałoby się zastosowanie programu napisanego w języku NetLogo w nauczaniu biologii w szkołach ponadpodstawowych. NetLogo to wieloagentowy język programowania stworzony do symulacji złożonych zjawisk. Jest przeznaczony zarówno do badań, jak i edukacji. Jest używany w wielu różnych dyscyplinach naukowych. Wykorzystaliśmy program NetLogo do stworzenia modelu poszukiwania pokarmu przez mrówki. Wykazaliśmy, że uczenie biologii przez budowę modelu komputerowego, zmusza do głębszego zrozumienia problemu, nad którym pracujemy, wykorzystuje i rozwija twórcze zdolności młodzieży.

Słowa kluczowe:

nauczanie biologii, symulacje komputerowe, NetLogo, edukacja ekologiczna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Maciejewska, J., & Uchmański, J. (2023). Nauczanie biologii wspomagane modelami matematycznymi. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 21(2), 55–69. https://doi.org/10.21697/seb.2023.12

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.