Opublikowane: 2023-03-16

W stronę konfliktu i zgodności współczesnej gospodarki z naturą

Eva Pechočiaková Svitačová
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2023.05

Abstrakt

Przedmiotem powszechnego zainteresowania jest problem stałego pogłębiania się odwiecznego konfliktu między kulturą a naturą, a tym samym konfliktu między naturą i ekonomią, którą J. Šmajs uważa za podsystem kultury. Konflikt między naturą a kulturą uważany jest za główną przyczynę światowego kryzysu ekologicznego, który jest kryzysem współistnienia człowieka z przyrodą. Szczególną uwagę zwraca się tu na drapieżną gospodarkę, na którą Šmajs wskazuje jako jedną z przyczyn tego konfliktu i która ma ogromny wpływ na kształt współczesnej kultury. Głównym celem artykułu jest znalezienie sposobów na złagodzenie tego konfliktu, który obecnie nabrał wymiaru globalnego, oraz opowiedzenie się za szukaniem sposobów na osiągnięcie efektu synergii lub zgodności gospodarki i całokształtu kultury z naturą. Jednym z możliwych rozwiązań byłoby odejście od antropocentryzmu, reorientacja podstawowych wartości w społeczeństwie w oparciu o właściwe rozumienie zjawisk przyrodniczych, kulturowych i ekonomicznych. Równocześnie ważne jest podnoszenie świadomości ekologicznej podmiotów gospodarczych, a w praktyce wszystkich ludzi. Uważamy to za ważny krok w kierunku złagodzenia omawianego konfliktu oraz rozwoju zrównoważonej gospodarki i społeczeństwa.

Słowa kluczowe:

przyroda, natura, kultura, ekonomia, konflikt, łagodzenie, ekonomia środowiskowa, etyka środowiskowa

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Pechočiaková Svitačová, E. (2023). W stronę konfliktu i zgodności współczesnej gospodarki z naturą . Studia Ecologiae Et Bioethicae, 21(1), 43–57. https://doi.org/10.21697/seb.2023.05

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.