Opublikowane: 2024-02-07

Chrześcijańskie motywacje ochrony stworzenia

Andreas May
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.5802

Abstrakt

W artkule przedstawione zostały trzy różne aspekty myśli chrześcijańskiej, które mogą stanowić źródło motywacji do pracy na rzecz ochrony stworzenia. Wszystkie te trzy motywacje zostały ściśle powiązane z chrześcijaństwem, tak aby mogło ono stać się kluczem do rozwiązania problemów globalnych. Są to: 1) podziw i uwielbienie stworzenia, 2) osobista więź z chrześcijańskim Bogiem i 3) stwierdzenie, że planeta Ziemia jest cenna ze względu na Jezusa Chrystusa. Trzecia z tych motywacji wynika z faktu wcielenia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wszelkie cierpienie, śmierć każdego człowieka, a także każdej innej żywej istoty zyskuje swój sens, wartość i odkupienie właśnie poprzez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Wyjaśnia się to za pomocą słów kluczowych: umożliwienie, uczestnictwo, solidarność i zmartwychwstanie. Owo wydarzenie zbawienia miało miejsce na naszej planecie, a Stwórca wszechświata stał się człowiekiem, stworzeniem tej planety. Dzięki temu wszyscy ludzie, ale także wszystkie inne żyjące istoty, a nawet cała Ziemia, zostają w niezwykły sposób uświęceni. Dlatego wszystkie istoty żyjące na naszej planecie wraz z nią samą posiadają niezbywalną godność i najwyższą wartość, ustanowioną, strzeżoną i przywróconą przez Stwórcę wszechświata.

Słowa kluczowe:

ekoteologia, chrystologia, ochrona stworzenia, wcielenie, religia i ekologia, chrześcijaństwo i ekologia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

May, A. (2024). Chrześcijańskie motywacje ochrony stworzenia. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 22(1), 49–62. https://doi.org/10.21697/seb.5802

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.