Opublikowane: 2024-03-29

Rola kobiet w zarządzaniu środowiskowym oraz w zrównoważonym rozwoju w Nigerii

Umezurike J. Ezugwu , Enyimba Maduka , Emmanuel E. Etta , Samuel Aloysius Ekanem , Ushie Thomas Egaga
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.5808

Abstrakt

Niniejszy artykuł przyjmuje założenie, że związek między społeczeństwem a środowiskiem fizycznym nie jest neutralny pod względem płci, jako że mężczyźni i kobiety są traktowani niejednakowo. Mamy tu do czynienia z niesprawiedliwą strukturą binarną rozciągniętą pomiędzy dwoma skrajnymi wartościami, wynikającą z tego, że społeczeństwo często wyzyskuje i degraduje środowisko, a z kolei pozycja kobiet jest pod wieloma względami niedoceniana. Rola kobiet w zarządzaniu i monitorowaniu środowiska jest na ogół podważana. Proponowany przez nas sposób zaradzenia tej sytuacji polegałby na zdemaskowaniu błędnego przekonania, że kobiety niezmiennie mają niewielki lub wręcz żaden wpływ na stan środowiska i jego zarządzanie, a ich rola sprowadza się jedynie do biologicznie uwarunkowanych zadań związanych z reprodukcją i ograniczonych do takich czynności jak gotowanie, zmywanie, zbieranie drewna na opał i karmienie dzieci. Artykuł ukazuje negatywny wpływ takiego właśnie postrzegania roli kobiet w społeczeństwie na klimat, zanieczyszczenie środowiska i, w konsekwencji, zaburzenie funkcjonowania biosfery (gatunków roślin i zwierząt). Stosując zasadę komplementarności, artykuł kładzie nacisk na potrzebę wykorzenienia społecznie i kulturowo ugruntowanego podejścia do kwestii zależności społeczeństwa od środowiska oraz męskich i żeńskich ról społecznych. Niniejszy artykuł nawołuje do włączenia perspektywy płci do głównego nurtu polityki środowiskowej, poszerzenia możliwości kobiet w tym zakresie i zwiększenia ich udziału w działaniu na rzecz zarządzania środowiskowego na wszystkich jego poziomach.

Słowa kluczowe:

zarządzanie środowiskowe, zrównoważony rozwój, zanieczyszczenia, włączenie kobiet, komplementarność

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ezugwu, U. J., Maduka, E., Etta , E. E., Ekanem, S. A., & Egaga, U. T. (2024). Rola kobiet w zarządzaniu środowiskowym oraz w zrównoważonym rozwoju w Nigerii. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 22(2), 77–83. https://doi.org/10.21697/seb.5808

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.