Opublikowane: 2024-04-15

Zwierzęta, a sztuczna inteligencja: istoty pozaludzkie jako podmioty moralne?

Barbora Baďurová
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.5814

Abstrakt

Szeroko dyskutowanym obecnie problemem jest kwestia dotycząca statusu i roli gwałtownie rozwijającej się sztucznej inteligencji. Niniejszy artykuł podejmuje temat podmiotowości moralnej zwierząt oraz sztucznej inteligencji. Autorka, odnosząc się do wybranych kryteriów definiujących podmiot moralny, próbuje odpowiedzieć na pytanie, czy zwierzęta oraz sztuczną inteligencję można traktować jako podmioty moralne. W swojej pracy, autorka posługuje się głównie metodą analizy filozoficznej oraz metodą porównawczą. Twierdzi ona, że podmiotowość moralna nie jest warunkiem koniecznym statusu moralnego i poddaje w wątpliwość praktyczne zastosowanie przypisywania pełnej podmiotowości moralnej zwierzętom, czy sztucznej inteligencji. Ponadto, autorka twierdzi, że istnieją różne stopnie i \ rodzaje podmiotowości moralnej i dlatego, gdy mamy do czynienia z kwestią oceny moralnej danych działań, musimy brać pod uwagę całą złożoność podmiotowości moralnej. Na przykład, jak sugerują nie tylko dowody empiryczne, ale także etyka cnót, nawet ludzkie podmioty moralne nie są na tym samym poziomie rozwoju moralnego.

Słowa kluczowe:

sztuczna inteligencja, zwierzęta, człowiek, etyka, podmiotowość moralna, etyka zwierząt, etyka sztucznej inteligencji

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Baďurová, B. (2024). Zwierzęta, a sztuczna inteligencja: istoty pozaludzkie jako podmioty moralne?. Studia Ecologiae Et Bioethicae. https://doi.org/10.21697/seb.5814

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.