Opublikowane: 2024-10-18

Program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie” w kontekście edukacji na rzecz odpowiedzialnej turystyki w Polsce

Przemysław Płoskonka
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.5830

Abstrakt

Celem artykułu jest przedstawienie głównych założeń programu Lasów Państwowych “Zanocuj w lesie” oraz wybranych wyników oceny jego przebiegu w kontekście edukacji na rzecz odpowiedzialnej turystyki. Artykuł został podzielony na dwie części. W pierwszej – teoretycznej, zaprezentowano założenia idei etyki outdoorowej Leave No Trace wpisujące się w paradygmat edukacji na rzecz odpowiedzialnej turystyki. Ma ona za zadanie wyposażyć ludzi w umiejętności, wiedzę, kompetencje w zakresie racjonalnego i odpowiedzialnego korzystania z zasobów przyrodniczych. Stanowi jednocześnie merytoryczny fundament programu “Zanocuj w lesie”. W drugiej, empirycznej, autor przedstawia wybrane wyniki ewaluacji programu “Zanocuj w lesie” w tym cechy demograficzne uczestników, ich motywacje, preferencje dotyczące wyboru obszaru, sposób organizacji biwaku, rodzaje podejmowanej aktywności oraz ocena regulaminu programu nawiązującego do założeń Leave No Trace. Ponadto prezentuje propozycje podziału respondentów na grupy użytkowników. Przytoczone wyniki wskazują, że ankietowani deklarowali chęć dbałości o las jako o wspólne dobro, starali się edukować i wpływać na osoby biwakujące w sposób niezgodny z zasadami Leave No Trace. Można wnioskować, że program “Zanocuj w lesie” wspiera edukację na rzecz odpowiedzialnej turystyki, pozwala doświadczać przyrody w jej naturalnym stanie, a tym samym na nowo zbudować relacje z naturą i kształtować świadomość, że każdy swoim zachowaniem wpływa na środowisko i jest odpowiedzialny za jego obecny i przyszły stan.

Słowa kluczowe:

turystyka odpowiedzialna, etyka outdoorowa, Zanocuj w lesie, Leave No Trace, turystyka zrównoważona

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Płoskonka, P. (2024). Program Lasów Państwowych „Zanocuj w lesie” w kontekście edukacji na rzecz odpowiedzialnej turystyki w Polsce. Studia Ecologiae Et Bioethicae. https://doi.org/10.21697/seb.5830

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.