Opublikowane: 2024-10-11

Edukacja dla pokoju poprzez agroekologię i rolnictwo ekologiczne

Fabio Caporali
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.5829

Abstrakt

W niniejszym artykule poruszono temat edukacji dla pokoju, która jawi się jako wyłaniająca się potrzeba kulturowa w kontekście skonfliktowanych relacji międzyludzkich, jak również relacji między ludźmi a środowiskiem, w którym żyją. Wszystkie obszary ludzkiej działalności, włączając w to rolnictwo mogą przyczynić się do budowy bariery kulturowej mogącej zatrzymać narastającej falę wojen. Ekologiczne podejście do rolnictwa poprzez koncepcję ekosystemu może unaocznić moc współpracy w rozwijaniu symbiotycznych relacji między elementami agroekosystemu w celu osiągnięcia równowagi usług ekosystemowych (wspierających, zaopatrujących, regulujących i kulturowych). Wzrost bioróżnorodności na polach i pomiędzy polami uprawnymi stanowi podstawę zrównoważonego rolnictwa, zarządzania gruntami i żywotności społeczności wiejskich. Zwiększenie współpracy między poziomami hierarchicznej organizacji rolnictwa (pola, gospodarstwa rolne oraz obszary lokalne, krajowe i międzynarodowe) wydaje się najbardziej obiecującym rozwiązaniem dla opracowania spójnych ram zgodnych z budowaniem pokojowego nastawienia do zarządzania zarówno ziemią, systemami żywnościowymi, jak i przyjaznymi relacjami między ludźmi. Już teraz, rolnictwo ekologiczne certyfikowaną i cenioną metodą produkcji rolnej, która może wspierać pokojowe postawy, gdy jest oparta na podstawowych zasadach agroekologii.

Słowa kluczowe:

zrównoważone rolnictwo, agroekosystemy, współpraca, usługi ekosystemowe, rozwój ewolucyjny, zmiany kulturowe, etyka

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Caporali, F. (2024). Edukacja dla pokoju poprzez agroekologię i rolnictwo ekologiczne. Studia Ecologiae Et Bioethicae. https://doi.org/10.21697/seb.5829

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.