Opublikowane: 2024-10-11

Wyzwania i strategie wdrażania Konwencji Ramsarskiej. Zrównoważenie rozwoju gospodarczego i ochrony terenów podmokłych

Andreea-Nicoleta Dragomir , Ioana Florescu
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.5828

Abstrakt

Konwencja Ramsarska o terenach podmokłych o znaczeniu międzynarodowym, skupiająca się szczególnie na siedliskach ptactwa wodnego, oznacza zasadniczą zmianę w światowym podejściu do ochrony terenów podmokłych. Historycznie rzecz biorąc, tereny podmokłe były postrzegane jako przeszkoda w rozwoju i ucierpiały w wyniku wysiłków związanych z odwadnianiem i rekultywacją, co spowodowało znaczną utratę różnorodności biologicznej. Jednak rosnące uznanie ich znaczenia ekologicznego pobudziło działania międzynarodowe. Konwencja, ustanowiona w 1971 r., stanowi przełomowe porozumienie mające na celu ochronę ekosystemów terenów podmokłych. Nakłada ona na państwa członkowskie obowiązek wyznaczania i ochrony terenów podmokłych na swoim terytorium, podkreślając znaczenie współpracy międzynarodowej ze względu na transgraniczny charakter ekosystemów terenów podmokłych. Cele Konwencji obejmują cele zrównoważonego rozwoju, w tym jakość wody, różnorodność biologiczną i łagodzenie zmian klimatycznych. Wdrażanie postanowień Konwencji opiera się na politykach krajowych i współpracy między zainteresowanymi stronami. Ponadto Konwencja jest zgodna z innymi porozumieniami środowiskowymi, tworząc synergię w celu poprawy ochrony terenów podmokłych na całym świecie. Pomimo tych pozytywnych zmian, skuteczne wdrażanie postanowień Konwencji napotyka wiele wyzwań, szczególnie gdy interesy ekonomiczne stoją w konflikcie z ochroną środowiska. Jak podkreślono w przypadku projektu Kanału Bystroe w Delcie Dunaju, kwestią krytyczną pozostaje zrównoważenie rozwoju z ochroną terenów podmokłych. Niniejszy artykuł zajmuje się kwestią, czy postanowienia Konwencji Ramsarskiej mogą być w takich przypadkach skutecznie wdrażane, bo chociaż daje ona solidne podstawy do takich działań, to jednak jej efektywność jest często podważana przez sprzeczne z ekologią priorytety ekonomiczne. Bez silniejszych mechanizmów egzekwowania i zwiększonej współpracy międzynarodowej cele Konwencji mogą zostać zagrożone.

Słowa kluczowe:

Konwencja Ramsarska, tereny podmokłe, Europa, współpraca międzynarodowa, zrównoważony rozwój, prawo ochrony środowiska

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Dragomir, A.-N., & Florescu, I. (2024). Wyzwania i strategie wdrażania Konwencji Ramsarskiej. Zrównoważenie rozwoju gospodarczego i ochrony terenów podmokłych. Studia Ecologiae Et Bioethicae. https://doi.org/10.21697/seb.5828

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.