Opublikowane: 2025-01-04

Ochrona zwierząt w świetle gatunkowizmu Petera Singera, wobec modyfikacji genetycznych

Gabriel Bubu Ncha , Emmanuel E. Etta , Lawrence Odey Ojong
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.5837

Abstrakt

Artykuł prezentuje w jaki sposób ludzka działalność w obszarze inżynierii genetycznej powoduje cierpienie u zwierząt. Autorzy skupiają się na ocenie zjawiska praw zwierząt (w szczególności ochrony zwierząt) z punktu widzenia pojęcia gatunkowizmu Singera. Pojęcie gatunkowizmu Singera potępia wszelkie formy znęcania się nad zwierzętami i podkreśla, że zwierzęta są istotami świadomymi, zdolnymi do cierpienia i odczuwania bólu. Głównym zagadnieniem jest kwestia czy życie zwierząt jest wartością samą w sobie i czy zwierzęta mogą być wykorzystywane w eksperymentach. Spośród wielu obszarów ludzkiej działalności krytykowanych przez gatunkowizm, artykuł koncentruje się na inżynierii genetycznej jako głównej przeszkodzie w ochronie zwierząt, ponieważ ludzkie działania w tym zakresie wkraczają do przestrzeni zwierząt w poszukiwaniu różnych gatunków potrzebnych do przeprowadzania eksperymentów. Korzystając z metody analizy i oceny krytycznej, autorzy niniejszego artykułu twierdzą, że zwierzęta posiadają życie i należą do środowiska, i tak jak środowisko, powinny być chronione dla ich własnego dobra. Ponadto, jeśli ludzkość będzie kontynuować eksploatację środowiska naturalnego wykorzystując zwierzęta do modyfikacji genetycznych, będzie to miało negatywne konsekwencje dla ludzi oraz spowoduje wyginięcie niektórych gatunków.

Słowa kluczowe:

gatunkowizm, ochrona środowiska, inżynieria genetyczna, prawa zwierząt, Peter Singer

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ncha, G. B., Etta, E. E., & Ojong, L. O. (2025). Ochrona zwierząt w świetle gatunkowizmu Petera Singera, wobec modyfikacji genetycznych. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 23(1), 25–37. https://doi.org/10.21697/seb.5837

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.