Opublikowane: 2025-03-13

Pochwała etyki środowiskowo-kulturowej

Peter Bisong , Maxwell-Borjor Eba , Aaron Ogbonnah Nwogu
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.5846

Abstrakt

Świadomość, że dobrostan środowiska uległ pogorszeniu do tego stopnia, że wymaga pilnej uwagi, zdaje się być dzisiaj powszechna. Większość naukowców przyznaje, że pogarszający się stan środowiska naturalnego wynika głównie z niewłaściwego podejścia człowieka do natury. Uświadomienie sobie tego faktu zaowocowało licznymi głosami nawołującymi do stworzenia etyki środowiskowej, która inspirowałaby pozytywne działania na rzecz środowiska. W odpowiedzi na te apele zaproponowano wiele rodzajów etyki środowiskowej, z których większość dotyczy globalnej etyki zachowań ludzkich. Doceniając wagę tych wysiłków, autorzy niniejszego artykułu przedstawiają stanowisko, że etyka oparta na wyznaczaniu globalnych standardów stanowi mniej skuteczną odpowiedź na wyzwania środowiskowe niż etyka relatywistyczna. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest to, że trudno jest wypracować na poziomie globalnym etykę, która byłaby zgodna z wartościami kulturowymi przyjętymi i uznanymi przez wszystkich ludzi na całym świecie. Etyka inspirowana kulturowo przyniesie prawdopodobnie więcej pozytywnych działań na rzecz środowiska niż jakakolwiek totalizująca etyka globalna.

Słowa kluczowe:

globalna etyka środowiskowa, etyka środowiskowa, wartości, Kultura, zdrowie środowiskowe, etyka środowiskowa kulturowa

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Bisong, P., Eba, M.-B., & Nwogu, A. O. (2025). Pochwała etyki środowiskowo-kulturowej. Studia Ecologiae Et Bioethicae. https://doi.org/10.21697/seb.5846

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.