Opublikowane: 2011-06-30

Nicienie glebowe na polu i odłogu – zagęszczenie i różnorodność

Krassimira Ilieva-Makulec , Renata Franczak , Grzegorz Makulec
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2011.9.2.03

Abstrakt

Przedstawione wyniki dotyczą badań przeprowadzonych wiosną 2009 roku na polu uprawnym i ugorze. Przeanalizowano parametry zespołów nicieni glebowych, takie jak zagęszczenie, skład taksonomiczny, struktura troficzną i struktura dominacji. Obliczono również wskaźniki różnorodności Shannona-Weavera, podobieństwa Sørensena oraz dojrzałości zespołów. Uzyskane wyniki wykazały, że zespoły nicieni w glebie pola uprawnego różniły się od tych na ugorze pod względem zagęszczenia i struktury troficznej. Zagęszczenie nicieni było większe w glebie uprawnej niż na ugorze. Wśród pięciu grup troficznych stwierdzonych w badaniach najliczniejsza była grupa nicieni bakteriożernych. Większe zagęszczenie tej grupy w glebie ornej niż na ugorze świadczy o pozytywnej reakcji nicieni bakteriożernych na zwiększone zasoby pokarmowe po zastosowaniu obornika. Wykazano również, że zespoły nicieni na odłogu, po trzech latach ugorowania, były bardziej dojrzałe i róznorodne niż na polu.  Uzyskane wyniki potwierdziły, że wybrane parametry i wskaźniki zespołów nicieni glebowych można z powodzeniem wykorzystywać do oceny stanu środowiska glebowego na terenach przekształconych w wyniku działalności człowieka.

Słowa kluczowe:

mikrofauna glebowa, nicienie glebowe, pole uprawne, odłóg, wskaźniki biocenotyczne, bioindykacja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ilieva-Makulec, K., Franczak, R., & Makulec, G. (2011). Nicienie glebowe na polu i odłogu – zagęszczenie i różnorodność. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 9(2), 45–66. https://doi.org/10.21697/seb.2011.9.2.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.