Opublikowane: 2020-03-30

Dialogiczny i mediacyjny potencjał ekologii integralnej

Stanisław Jaromi
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2020.1.03

Abstrakt

Encyklika Laudato si’ to katolicki dokument, która syntetyzuje refleksję nad głównymi tematami ekologii, ochrony przyrody i ochrony klimatu, prezentuje nową perspektywę dla aktywności ekologicznej w świetle zasad ekologii integralnej. W wielu krajach encyklika ta stała się punktem odniesienia dla katolików w kontekście kryzysu ekologicznego. Zwłaszcza, że daje prezentuje ona perspektywę religijną i duchową, pokazuje konkretne przykłady stylu życia jednocześnie ekologicznego i chrześcijańskiego. W rozdz. 5 kreśli też koncepcję dialogu, który daje nadzieję na porzucenie spirali autodestrukcji, w jakiej pogrąża się ludzkość. Dla budowy tego dialogu proponowana jest koncepcja humanizmu komunikacyjnego i jego mechanizmy, czyli działania restytuujące wartości i kreujące wspólnotę. Fundamentem programu jest personalizm i hermeneutyka chrześcijańska, a jego celem Kościół zainteresowany światem i jego problemami, który chce razem z innymi powiedzieć STOP niszczeniu Ziemi i jej nieodpowiedzialnej eksploatacji.

Słowa kluczowe:

encyklika Laudato si', ekologia integralna, religia i ekologia, dialog

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Jaromi, S. (2020). Dialogiczny i mediacyjny potencjał ekologii integralnej. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 18(1), 23–30. https://doi.org/10.21697/seb.2020.1.03

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.