Opublikowane: 2020-03-30

Encyklika Laudato si’ wobec kwestii postępu

Witold Kania
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2020.1.04

Abstrakt

Postęp to jedna z najbardziej rozpoznawalnych charakterystyk współczesności. W niniejszym artykule temat postępu stanowi oś przewodnią lektury encykliki Laudato si’. Postęp ma zarówno dobre, jak i złe strony. Te ostatnie wyrażają się w fundamentalnych dla encykliki określeniach: „irracjonalna wiara w postęp” i „mit nieograniczonego postępu materialnego”. By je lepiej zrozumieć, najpierw ukazane zostają dzieje idei postępu oraz filozoficzne kryterium, służące do jego oceny. Następnie zostaje poddany krytycznej analizie paradygmat technokratyczny, który ucieleśnia fałszywe oblicze postępu. W jego ramach postęp ma charakter konieczny i nieograniczony. Stawiając w centrum człowieka, żyjącego według relatywistycznej zasady „użyj i wyrzuć”, powoduje on w skali globalnej kryzys ekologiczny, duchowy i kulturowy. Kolejna część artykułu poświęcona jest proponowanemu przez Papieża Franciszka nowemu modelowi postępu. Ma on wymiar wertykalny i horyzontalny. Zaszczepiony w Trójcy Świętej, osiąga swój szczyt w Jezusie Chrystusie. Promuje życie ludzkie i chroni dzieło stworzenia. Jego owocem ma być indywidualna troska o ubogich oraz większa sprawiedliwość pomiędzy narodami. Nie można go osiągnąć bez zmiany mentalności (nawrócenia) oraz konkretnych decyzji indywidualnych i politycznych. Ostatnia część artykułu zawiera odpowiedź na pytanie o novum proponowanego przez Papieża Franciszka modelu postępu.

Słowa kluczowe:

postęp, Laudato si’, papież Franciszek, paradygmat technologiczny, ekologiczne, ekologiczne nawrócenie

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kania, W. (2020). Encyklika Laudato si’ wobec kwestii postępu. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 18(1), 31–42. https://doi.org/10.21697/seb.2020.1.04

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.