Opublikowane: 2020-03-30

Duchowe i mistyczne zasoby tradycji chrześcijańskiej na rzecz troski o Ziemię – nasz wspólny dom

Ryszard F. Sadowski
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2020.1.05

Abstrakt

Badania nad kryzysem ekologicznym pozwoliły dostrzec, że ma on charakter globalny i totalny, a co za tym idzie, sposoby jego przezwyciężenia muszą uwzględniać bardzo różnorodne perspektywy. Nie dziwi więc fakt, że od kilku dekad w badania kryzysu ekologicznego włączają się filozofowie i religiolodzy, którzy w różnych tradycjach religijnych szukają inspiracji dla kształtowania prośrodowiskowego stylu życia. Pomimo panujących stereotypów na temat antyekologiczności chrześcijaństwa, wiele wskazuje na to, że ta bogata tradycja religijna ma wiele do zaoferowania na polu walki z kryzysem środowiskowym. Celem tego opracowania jest prezentacja czterech chrześcijańskich modeli relacji człowieka do przyrody, które potwierdzają wielki ekologiczny potencjał chrześcijaństwa. Wskazane tu zostaną: 1) Celtic animate model; 2) Benedictine custodial model; 3) Nuptial model of Hildegard of Bingen; and 4) St. Francis’ fraternal model.

Słowa kluczowe:

kryzys ekologiczny, chrześcijaństwo, religia i ekologia, Hildegarda z Bingen, Franciszek z Asyżu

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Sadowski, R. F. (2020). Duchowe i mistyczne zasoby tradycji chrześcijańskiej na rzecz troski o Ziemię – nasz wspólny dom. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 18(1), 43–53. https://doi.org/10.21697/seb.2020.1.05

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.