Opublikowane: 2017-03-31

Inspiracje Laudato si’ do projektów z zakresu architektury krajobrazu miasta

Kasper Jakubowski
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2017.1.07

Abstrakt

W pracy zaprezentowano własne badania nad treścią encykliki Laudato si’ (LS) z punktu widzenia problematyki środowiskowej współczesnych miast i architektury krajobrazu. Encyklika Ojca Świętego stanowi inspirującą diagnozę i opis zjawisk, czerpiącą z osiągnięć i ustaleń różnych dziedzin nauki. W pracy sformułowano dziesięć głównych pól tematycznych z Laudato si’, ważnych z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju miast i projektów architektury krajobrazu. Głównym tematem encykliki jest współzależność pomiędzy środowiskiem przyrodniczym i społecznym. Przesłane, jakie płynie z zawartych w dokumencie analiz i wniosków, jest pozytywne: możliwe są inne scenariusze rozwoju i zasady kształtowania (a tam, gdzie to konieczne – odtwarzania) środowiska. Wskazano na propozycje zmian i praktycznych rozwiązań, inspirujących dla społecznej, ekologicznej, przestrzennej odnowy miast. Autor analizuje je na tle aktualnych tendencji w architekturze krajobrazu, której jednym z przyszłościowych kierunków jest renaturyzacja krajobrazu miejskiego.

Słowa kluczowe:

park miejski, usługi ekosystemów, różnorodność biologiczna, udostępnienie, renaturyzacja

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Jakubowski, K. (2017). Inspiracje Laudato si’ do projektów z zakresu architektury krajobrazu miasta. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 15(1), 59–68. https://doi.org/10.21697/seb.2017.1.07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.