Opublikowane: 2017-12-31

Ochrona klimatu jako problem etyczny

Zbigniew M. Karaczun
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2017.15.4.3

Abstrakt

Wstrzymanie globalnej zmiany klimatu to jedno z najważniejszych wyzwań jakie stoją przed ludzkością w XXI wieku. Wymagać to będzie znaczących zmian w gospodarce, konsumpcji, sposobie życia. Ale ochrona klimatu to również problem etyczny. To problem odpowiedzialności za wspólne dobro jakim jest klimat. W artykule omówiono wybrane problemy etyczne, jakie związane są z wdrażaniem polityki klimatycznej. Wskazano, że zaakceptowanie wyników badań naukowych wskazujących na odpowiedzialność człowieka za zmiany klimatu jest warunkiem koniecznym dla prowadzenia aktywnych działań na rzecz ochrony klimatu. Stwierdzono także, że wspólna, lecz zróżnicowana, odpowiedzialność poszczególnych krajów wynika przede wszystkim z ich historycznej emisji gazów cieplarnianych. Wynika ona także stąd, że większość znaczących, negatywnych skutków zmiany klimatu wystąpi w krajach najbiedniejszych, których udział w emisji gazów cieplarnianych jest bardzo mały. Odrzucanie odpowiedzialności człowieka za zmiany klimatu oraz odpowiedzialności bogatych społeczeństw za już występujące zmiany i ich skutki w krajach rozwijających powoduje, że działania na rzecz ochrony klimatu nie są prowadzone w wystarczającym zakresie. Za Ojcem Św. Franciszkiem powtórzono, że bez zmiany postaw etycznych wobec środowiska przyrodniczego i przyjęcia odpowiedzialności za cały otaczający nas świat skuteczna ochrona klimatu nie będzie możliwa.

Słowa kluczowe:

zmiana klimatu, etyka, wspólna i zróżnicowana odpowiedzialność, polityka klimatyczna, gazy cieplarniane

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Karaczun, Z. M. (2017). Ochrona klimatu jako problem etyczny. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 15(4), 23–30. https://doi.org/10.21697/seb.2017.15.4.3

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.