Opublikowane: 2017-12-31

Rośliny o znanych antagonistycznych właściwościach przeciwko szkodnikom: w jaki sposób wpływają na wolnożyjące gatunki fauny glebowej?

Kassimira Ilieva-Makulec , Michał Bielecki , Grzegorz Makulec
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2017.15.4.05

Abstrakt

Praca dotyczy badań nad wpływem trzech gatunków roślin na wybrane wolnożyjące gatunki fauny glebowej. Zbadano bezpośredni wpływ wyciągu wodnego z liści konopi siewnych i miazgi czosnku na przeżywalność nicieni, wazonkowców i dżdżownic oraz w przypadku nicieni na płodność, dynamikę produkcji jaj i skuteczność wylęgania się jaj. W eksperymentach mikro- i mezokosmosowych natomiast oceniano pośrednie oddziaływanie ściółki z liści konopi oraz uprawy rącznika pospolitego na liczebność nicieni. Wyniki biotestów potwierdziły antagonistyczne działanie ekstraktów wybranych roślin. Najbardziej wrażliwe na substancje czynne wyciągu z liści konopi okazały się bakteriożerne nicienie Acrobeloides nanus, mniej wrażliwe wazonkowce Enchytraeus sp., a najbardziej odporne dżdżownice Dendrobaena sp. W przypadku nicieni i wazonkowców stwierdzono zależność toksycznego działania od stężenia wyciągu oraz czasu ekspozycji. Inkubacja samic A. nanus w wyciągach o różnym stężeniu wpływała na tempo składania jaj, długość okresu reprodukcji, skuteczność wylęgania się osobników młodocianych, natomiast nie miała wpływu na ich całkowitą płodność. Obecność ściółki z konopi w glebie jak i uprawa rącznika pospolitego wpływały pozytywnie na liczebność nicieni. Nasze wyniki pokazały, że pośredni efekt badanych roślin (zarówno w postaci ściółki, jak i poprzez system korzeniowy) różnił się od bezpośredniego działania zarówno intensywnością jak i kierunkiem wywołanych zmian.

Słowa kluczowe:

ekstrakty roślinne, nicienie bakteriożerne, wazonkowce, dżdżownice, biotesty, eksperymenty mikro- i mezokosmosowe

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Ilieva-Makulec, K., Bielecki, M., & Makulec, G. (2017). Rośliny o znanych antagonistycznych właściwościach przeciwko szkodnikom: w jaki sposób wpływają na wolnożyjące gatunki fauny glebowej?. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 15(4), 41–53. https://doi.org/10.21697/seb.2017.15.4.05

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.