Opublikowane: 2016-12-31

Ludzka godność, gatunkowizm i wartość życia

Grzegorz Hołub
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Humanistyczne Podstawy Ochrony Środowiska
https://doi.org/10.21697/seb.2016.14.4.04

Abstrakt

Artykuł ten podejmuje dyskusję dotyczącą wartości życia. Szczególnie odnosi się on do idei gatunkowizmu – terminu sformułowanego przez Petera Singera. W jego intencji termin ten oznacza szczególne znaczenie życia ze względu na jego przynależność do gatunku Homo sapiens. Dla Singera jest to przykład błędnego myślenia. W tym ujęciu idea godności ludzkiej jest wysoce problematyczna. W artykule tym autor prezentuje liczne głosy krytyczne, tak o naturze metodologicznej jak i ontologicznej, skierowane przeciw sceptycznemu spojrzeniu na przynależność gatunkową. Autor utrzymuje, że gatunki naturalne odgrywają ważną role w istniejącej rzeczywistości. Próbuje on również wykazać, że dziedzina życia powinna być łączona z tak zwaną wartością wewnętrzną. W świetle tego każda żyjąca bytowość posiada swe znaczenie aksjologiczne i powinna być oceniana i traktowana w zgodności z tym. Ludzka godność – w tym myśleniu – łączy się ze szczególną pozycją nadawaną przez wartość życia. W artykule wysuwa się konkluzję, że stanowisko opowiadające się za ludzką godnością nie zostało zakwestionowane i może być dalej rozwijane.

Słowa kluczowe:

ludzka godność, gatunkowizm, wartość życia, naturalizm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Hołub, G. (2016). Ludzka godność, gatunkowizm i wartość życia. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 14(4), 81–95. https://doi.org/10.21697/seb.2016.14.4.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.