Opublikowane: 2018-06-30

Turystyka zrównoważona na obszarach przyrodniczo cennych: strategie i implementacja

Piotr Majdak
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2018.16.2.04

Abstrakt

Przedstawione w artykule rozważania ogniskują się wokół zagadnień związanych z implementacją założeń koncepcji rozwoju zrównoważonego w odniesieniu do obszarów przyrodniczo cennych, pełniących funkcje turystyczne. W kręgu zainteresowań badawczych znalazły się dwa kraje: Finlandia oraz Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Ze względu na dużą różnorodność wynikającą zarówno z uwarunkowań przyrodniczych, geograficznych, przestrzennych jak i organizacyjnych czy politycznych – prezentowany katalog rozwiązań praktycznych zawiera obszerny zestaw inicjatyw, które realizują w praktyce założenia rozwoju zrównoważonego. Wśród nich wymienić można zarówno działania wynikające z realizacji ogólnonarodowych projektów jak i inicjatywy realizowane na poziomie stowarzyszeń lokalnych. Prezentowane rozwiązania uwidaczniają, że założenia rozwoju zrównoważonego stanowią źródło cennych inspiracji dla działań praktycznych, a sama koncepcja nie ogranicza się jedynie do warstwy dyskursywnej i teoretycznej.

Słowa kluczowe:

turystyka zrównoważona, obszary przyrodniczo cenne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Majdak, P. (2018). Turystyka zrównoważona na obszarach przyrodniczo cennych: strategie i implementacja. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 16(2), 41–47. https://doi.org/10.21697/seb.2018.16.2.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.