Opublikowane: 2018-06-30

Turystyka pielgrzymkowa zrównoważona – Karta sanktuarium dostępnego (Ksd)

Karolina Gołębieska , Anna Ostrowska-Tryzno , Anna Pawlikowska-Piechotka
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2018.16.2.07

Abstrakt

Poznanie społecznych i przestrzennych uwarunkowań zrównoważonego rozwoju turystyki kulturowo – religijnej wydaje się problemem ważnym, ponieważ zainteresowanie tą formą w Polsce nie słabnie. Wśród nich jest wiele osób z niepełnosprawnością, starszych, rodzin z małymi dziećmi. Problematyka dostępności sanktuariów dla niepełnosprawnych nie była dotąd materiałem szerszych i pogłębionych studiów naukowych w Polsce, co zachęca do podjęcia rozważań nad tą problematyką. Szczegółowa analiza problemu możliwości znoszenia barier dostępności sanktuariów wydawała się autorom szczególnie istotna w kontekście spodziewanego ruchu pielgrzymkowego w Polsce w roku 2016 z okazji Światowych Dni Młodzieży. Jednym z założonych i osiągniętych efektów aplikacyjnych dorobku badań jest opracowanie ‘Karty Sanktuarium Dostępnego’(KSD), pomocnego przy ocenie dostępności miejsc kultu religijnego dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością. W przedstawionym tekście zaprezentowano dorobek badań ds.-144 oraz ds.-245 AWF Warszawa (granty Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na lata 2014 – 2018).

Słowa kluczowe:

turystyka religijna, sanktuaria Warszawy i Regionu Mazowsza, niepełnosprawność, dostępność funkcjonalna świątyń

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Gołębieska, K., Ostrowska-Tryzno, A., & Pawlikowska-Piechotka, A. (2018). Turystyka pielgrzymkowa zrównoważona – Karta sanktuarium dostępnego (Ksd). Studia Ecologiae Et Bioethicae, 16(2), 73–86. https://doi.org/10.21697/seb.2018.16.2.07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.