Opublikowane: 2020-06-30

Nieodzowna utopia wartości. Aksjologiczne znaczenie myślenia utopijnego

Katarzyna Łukaszewska
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2020.18.2.01

Abstrakt

Utopia jest dla człowieka nieodzowna ‒ prowokuje do myślenia, rzuca wyzwania, nie boi się niemożliwego. Dzięki absolutyzacji zdolność do refleksji określa kierunek rozwoju, jego wymiar i znaczenie. Dla aksjologii utopia jest podstawą wcielania w życie wartości o bezwzględnym charakterze, nawet jeśli ich poznanie opiera się na szczególnym rodzaju autonomicznego i intuicyjnego samozobowiązania. Nie można nikogo zmusić do realizowania wartości, ale można nimi zarazić poprzez osobiste zaangażowanie w aksjologiczną utopię, która otwiera na nierelatywność, niewymierność, umiar i zrównoważenie w rozwoju. Utopia wartości przybliża nas do istnienia czegoś, co nie jest wyłącznie relatywne, zależne, uwarunkowane. Teoria wartości bezwzględnych tłumaczy utopijny sens tworzenia zharmonizowanej hierarchii wartości i szukania obiektywnych wartościowań, służących nie tylko pojęciu zrównoważonego rozwoju, lecz także szeroko rozumianej idei wspólnego dobra, wspólnotowego wysiłku.

Słowa kluczowe:

wartości, utopia, etyka, aksjologia, wartość bezwzględna

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łukaszewska , K. (2020). Nieodzowna utopia wartości. Aksjologiczne znaczenie myślenia utopijnego. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 18(2), 7–16. https://doi.org/10.21697/seb.2020.18.2.01

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.