Opublikowane: 2019-12-31

Mądrość jako (z)dewaluowana wartość rozwoju zrównoważonego

Katarzyna Łukaszewska
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2019.17.4.04

Abstrakt

Celem tekstu jest przypomnienie kategorii mądrości jako podstawowego gwaranta rozwoju. Wartość mądrości rzadko pojawia się we współczesnym dyskursie; rzadko pojawia się w kontekście rozwoju czy to w znaczeniu osobistym, społecznym, czy tym bardziej gospodarczym. Przyzwyczailiśmy się bowiem do operowania językiem korzyści, zysków i efektów. Mądrość zaś nie wydaje się nam przydatna, nie jest rozwojowa, a poza tym wymaga tracenia czasu na myślenie. Tymczasem istnieje przecież, jak twierdzi Hannah Arendt, związek pomiędzy złem a brakiem myślenia. Skoro chcemy równoważyć rozwój tak, by nie zaprzepaszczał szans przyszłych pokoleń, to może warto przypomnieć, że mądrość jest gwarantem dobrego działania w wymiarze woli. To właśnie mądrość determinuje tę wolę.

Słowa kluczowe:

Mądrość, myślenie, poznanie, rozwój zrównoważony, sens, znaczenie, wartość

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Łukaszewska, K. (2019). Mądrość jako (z)dewaluowana wartość rozwoju zrównoważonego. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 17(4), 37–44. https://doi.org/10.21697/seb.2019.17.4.04

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.