Opublikowane: 2019-03-31

Edukacja na rzecz etyki środowiskowej na terenach leśnych – idea Leave No Trace

Concept of education for environmental ethics on forest areas: The Leave No Trace idea

Przemysław Płoskonka
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2019.17.1.03

Abstrakt

Artykuł charakteryzuje jedną z popularnych na świecie koncepcji edukacji na rzecz etyki środowiskowej (etyka outdorowa) – Leave No Trace. Początkowo program był skierowany głównie do środowisk związanych z górami – przewodników, wspinaczy, turystów górskich – jako odpowiedź na dewastację i zaśmiecanie gór. Obecnie został on rozsz`erzony na inne obszary przyrodnicze, w tym środowisko leśne. Model etyki środowiskowej (outdoorowej) Leave No Trace promuje odpowiedzialne postawy (zwiększanie świadomości społecznej). Rdzeń koncepcji oparty jest na siedmiu uniwersalnych zasadach, które w połączeniu z przekazywaną wiedzą oraz nabywanymi umiejętnościami mają za zadanie minimalizować wpływ człowieka na środowisko przyrodnicze, w którym przebywa.

Słowa kluczowe:

edukacja przyrodniczo-leśna, tereny leśne, leave no trace

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Płoskonka, P. (2019). Edukacja na rzecz etyki środowiskowej na terenach leśnych – idea Leave No Trace: Concept of education for environmental ethics on forest areas: The Leave No Trace idea. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 17(1), 27–39. https://doi.org/10.21697/seb.2019.17.1.03

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.