Opublikowane: 2019-03-31

W cieniu deszczowego drzewa. Antropologiczne zapiski z Fortu Kochi

Katarzyna Najmrocka
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2019.17.1.08

Abstrakt

Dziedzictwo zieleni keralskiego miasta Fort Kochi obejmuje olbrzymie drzewa, które wedle legendy pamiętają kolonialną przeszłość. Są więc żywymi pomnikami pamięci, wokół których ogniskują się konteksty społeczno-kulturowe. Mieszkańcy Fortu identyfikują się z owymi olbrzymami, upatrując w nich strukturę długiego trwania. Wielkie figowce i deszczowa drzewa utożsamiane są z drzewem-matką – swoistym życiodajnym źródłem energii wszystkich mniejszych drzew – połączonych ze sobą podziemnymi systemami korzeniowymi. Odnajduję w tym analogię do miejskiego krajobrazu Fortu Kochi, który tworzy ów starodrzew. To osobliwa siatka powiązań: historycznej identyfikacji, kulturowej tożsamości oraz emocjonalnej mapy ludzkich życiorysów, które toczą się w ich cieniu. Mieszkańcy upamiętniają stare olbrzymy dekoracjami festiwalowymi, czyniąc z nich symbol wielokulturowej społeczności miejskiej, która żyje w symbiozie z naturą.

Słowa kluczowe:

Indie, Fort Kochi, dziedzictwo zieleni, miejsca pamięci, drzewo deszczowe

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Najmrocka, K. (2019). W cieniu deszczowego drzewa. Antropologiczne zapiski z Fortu Kochi. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 17(1), 81–87. https://doi.org/10.21697/seb.2019.17.1.08

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.