Opublikowane: 2018-12-31

Edukacja leśna wsparciem kształcenia szkolnego

Anna Strumińska-Doktór , Małgorzata Jagodzińska
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2018.16.4.07

Abstrakt

Artykuł poddaje analizie istotę edukacji leśnej w kontekście jej wpływu na kreowanie postaw dzieci. Odwołując się do przykładów zajęć prowadzonych w lesie, mniej ustrukturyzowanych od prowadzonych w szkolnych klasach, pozwalających na większą samodzielność dzieci, przekonuje do stosowania rożnych form edukacji leśnej, ponieważ bezpośredni kontakt z lasem daje lepsze możliwości poznania, odkrywania i zrozumienia przyrody oraz kształtowania kultury obcowania z lasem. Podkreśla się przy tym znaczenie form i treści edukacji leśnej dla kształtowania postaw prospołecznych. Dzieci posiadając większą swobodę działania, uczą się rozwiązywać problemy, podejmować decyzje, tworzyć reguły i przestrzegać ich oraz traktować z szacunkiem środowisko leśne, co przekłada się na szacunek wobec całej, otaczającej rzeczywistości.

Słowa kluczowe:

edukacja leśna, ekologia, ochrona przyrody, leśne szkoły, zielone szkoły

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Strumińska-Doktór, A., & Jagodzińska, M. (2018). Edukacja leśna wsparciem kształcenia szkolnego. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 16(4), 67–76. https://doi.org/10.21697/seb.2018.16.4.07

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.