Opublikowane: 2012-12-31

Potencjał religii w ochronie ekosystemów leśnych

Ryszard F. Sadowski
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2012.10.4.01

Abstrakt

Zmniejszanie się powierzchni lasów skłania do zintensyfikowania działań na rzecz odtwarzania zniszczonych ekosystemów leśnych i ochrony już istniejących. Religie mogą stać się ważnym sojusznikiem w tym procesie. Ich potencjał ekologiczny pozostaje wciąż niedostatecznie wykorzystany. Dzięki swoim „zaletom ekologicznym”, tj. zdolności do kształtowania kosmologii (obrazu świata), ich autorytetowi moralnemu i szerokiej bazie wyznawców, znacznym zasobom materialnym i zdolności wspólnototwórczym, religie mogą pomóc w kształtowaniu ekologicznego stylu życia. Wszystkie główne tradycje religijne mają wiele w tym względzie do zaoferowania. Przywoływanie motywacji religijnych w stosunku do znacznej części ludzkości może poprawić stan lasów, zwiększyć skuteczność ich ochrony i zachęcić szerokie grupy społeczne do zaangażowania się w to zadanie.

Słowa kluczowe:

ekosystem leśny, święte gaje, grzech ekologiczny, ekologiczne nawrócenie, religia i ekologia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Sadowski, R. F. (2012). Potencjał religii w ochronie ekosystemów leśnych. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 10(4), 11–32. https://doi.org/10.21697/seb.2012.10.4.01

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.