Opublikowane: 2003-12-31

Interaktywne źródła intymności: psychologiczne, społeczne, środowiskowe

Dariusz Śleszyński
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2003.1.1.28

Abstrakt

W najnowszych badaniach naukowych w kulturze Zachodu na temat zachowań człowieka rozpatrywane są dwie główne tendencje: pierwsza do bycia niezależnym od innych i druga traktującą o sposobach poznania siebie i innych poprzez interaktywne zbliżenie. Interaktywne zbliżenie to ujawnianie nie tylko my.li, idei i słów, lecz również głębokiej, często ukrytej sfery własnego „ja”. Ważną kwestią stało się także równoczesne zbadanie reakcji grupy, społeczności, w chwili, gdy ramy odniesienia przekształcają się znacząco z relacji ja-ty, na jednoczesne odczuwanie podobnych emocji i zaangażowania przez wielu ludzi. Niezwykle istotne w interaktywnym badaniu źródeł intymności jest nie oddzielanie ludzkiej subiektywności od innych ludzi, wydarzeń społecznych, gdyż takie działania dewaluują nasze relacje, a także naturę wokół nas do statusu przedmiotu. Poza poznaniem kognitywnym, istnieje intuicyjna i medytacyjna .wiadomość skierowana ku bardziej refleksyjnemu i kontemplacyjnemu sposobowi zrozumienia życia i natury wokół nas.

Słowa kluczowe:

intymność, źródła intymności, środowisko przyrodnicze

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Śleszyński, D. (2003). Interaktywne źródła intymności: psychologiczne, społeczne, środowiskowe. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 1(1), 457–470. https://doi.org/10.21697/seb.2003.1.1.28

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.