Opublikowane: 2020-09-30

Bioetyczne aspekty genetyzacji człowieka

Marcin Leźnicki
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2020.18.3.02

Abstrakt

Genetyzacja człowieka łączy się z praktykami biomedycznymi, mającymi na celu ulepszanie ludzi poprzez zastosowanie wzmocnień genetycznych, nazywanych także udoskonaleniem genetycznym lub korekcją genetyczną. Pomimo szerokiego wachlarza deklarowanych przez naukowców (w tym biotechnologów i genetyków) korzyści, jakie wynikają z zastosowania wspomnianych praktyk, generują one bezspornie szereg problemów natury etyczno-prawnej. Wątpliwości dotyczą m.in. zasadności prowadzenia prac badawczych w obszarze biotechnologii czy genetyki, w tym reprogenetyki, ich możliwego kierunku, prognoz związanych z rozwojem badań, celowości stosowanych metod i środków kontroli oraz słuszności legislacyjnej i moralnej ich dalszego praktycznego wdrażania. Tego rodzaju wątpliwości potwierdza dyskusja wokół genetyzacji życia ludzkiego, która w szerszym kontekście dotyczy jego postępującej biomedykalizacji. Z uwagi na szerokość i złożoność zagadnienia genetyzacji, w artykule skoncentrowano się przede wszystkim na bliższym prześledzeniu możliwości, jakie mogą potencjalnie przynieść wzmocnienia genetyczne, wsparte potencjałem inżynierii genetycznej. Analizie poddano także wybrane dylematy bioetyczne, które łączą się z wykorzystaniem tego rodzaju wzmocnień.

Słowa kluczowe:

genetyzacja, reprogenetyka, wzmocnienie genetyczne, biowładza, terapia linii zarodkowej

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Leźnicki, M. (2020). Bioetyczne aspekty genetyzacji człowieka. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 18(3), 7–17. https://doi.org/10.21697/seb.2020.18.3.02

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.