Opublikowane: 2020-09-30

Moralne aspekty niektórych sportów walki

Jacek Meller
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2020.18.3.06

Abstrakt

We współczesnym świecie sport cieszy się popularnością jako forma spędzania wolnego czasu, dbania o zdrowie i kondycję oraz widowisko będące godziwą rozrywką; jest też oceniany pozytywnie pod względem moralnym. Pewne wątpliwości budzą jednak dyscypliny niosące większe ryzyko dla uczestników zawodów (sporty ekstremalne), zwłaszcza zaś sporty walki. Celem artykułu jest etyczna analiza dyscyplin walki pełnokontaktowej. Ich historia pokazuje proces stopniowej brutalizacji, w starożytności od walki podczas greckich igrzysk po zmagania na rzymskich arenach; w nowożytności od regulacji wprowadzanych w XIX i na początku XX w. po powstawanie lub przywracanie walk, w których reguł niemal nie ma. Zasady, które obowiązują we współczesnych sportach walki kierują do agresywnego zachowania wobec rywala i dają przewagę temu, który nie tylko zadaje więcej technicznie poprawnych ciosów czy stosuje chwytów, ale przez to realnie zmniejsza zdolność przeciwnika do dalszej walki. Prowadzi to do poważnych kontuzji, których skutki trwają do końca życia zawodnika czyniąc go z postępem czasu osobą niepełnosprawną. Agresja czyniąca poważną szkodę zawodnikowi sprawia, że sportów tych nie można moralnie usprawiedliwić.

Słowa kluczowe:

filozofia sportu, etyka sportu, sporty walki, boks, mieszane sztuki walki

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Meller, J. (2020). Moralne aspekty niektórych sportów walki. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 18(3), 47–57. https://doi.org/10.21697/seb.2020.18.3.06

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.