Opublikowane: 2009-06-30

Ewolucja hipokratejskiego sumienia moralnego

Kazimierz Szałata
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2009.7.1.08

Abstrakt

Artykuł napisnay jest po francusku.

Artykuł jest prezentacją wykładu wygłoszonego na Międzynarodowej Sesji Naukowej „Etyka, Finanse, odpowiedzialność” odbywającej się w dniach 3-4 października 2008 w Château de Bossey koło Genewy. Szukając źródeł refleksji etycznej nad trudnymi problemami moralnymi współczesnego świata autor zajął się najstarszym znanym tekstem etycznym ujmującym podstawowe zagadnienia moralne związane z wykonywaniem zawodu lekarza, jakim jest „Przysięga Hipokratesa”. Przedstawiając bogatą, z gruntu filozoficzno-etyczną treść „Przysięgi” oraz historię budowania się opartej na niej tradycji hipokratejskiej wzbogaconej o doświadczenie antropologii chrześcijańskiej autor identyfikuje podstawowe jej normy i zasady. Niestety, od czasów oświecenia, a szczególnie od dziewiętnastowiecznego pozytywizmu doszło do poważnego zachwiania tej tradycji. Wraz z zakwestionowaniem arystotelesowsko-tomistycznej antropologii pojawiła się wątpliwość dotycząca racji chronienia człowieka od poczęcia, aż do jego naturalnej śmierci. Tymczasem nowe regulacje prawne związane z postępem w naukach medycznych, domagają się głębokiej refleksji z poziomu antropologii filozoficznej, która przywróciłaby na nowo blask zapomnianej, tradycji hipokratejskiej, która w centrum medycznych działań stawia człowieka potrzebującego pomocy.

Słowa kluczowe:

przysięga hipokratesa, antropologia chrześcijańska, ochrona zycia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Szałata, K. (2009). Ewolucja hipokratejskiego sumienia moralnego. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 7(1), 131–139. https://doi.org/10.21697/seb.2009.7.1.08

Cited by / Share


Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.