Opublikowane: 2021-06-30

Przejawy i przyczyny altruizmu u zwierząt

Janusz Uchmański , Sylwia Niczyporuk
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/10.21697/seb.2021.19.2.08

Abstrakt

Celem pracy jest przedstawienie ewolucyjnych wyjaśnień współpracy i altruizmu w świecie zwierząt oraz takich form relacji międzygatunkowych, które przynoszą korzyści stronom biorącym w nich udział. Przy wyjaśnianiu posługiwano się pojęciem doboru indywidualnego, doboru grupowego i doboru krewniaczego. W pracy podkreślono istotność relacji wewnątrz- i międzygatunkowych w kształtowaniu obrazu przyrody. Analizując interakcje wewnątrzgatunkowe, skupiono się na wyjaśnieniu tego, jak stopień pokrewieństwa wpływa na relacje pomiędzy krewniakami i jakie są tego skutki w zależności od stopnia pokrewieństwa. Wprowadzono pojęcie doboru krewniaczego, przedstawiono liczne przykłady z tego zakresu oraz wyjaśniono regułę Hamiltona, która w sposób ilościowy ujmuje te zjawiska. Omawiając możliwość nawiązania współpracy między osobnikami niespokrewnionymi tego samego gatunku, wprowadzono pojęcie altruizmu odwzajemnionego i wyjaśniono schemat myślenia zwany dylematem więźnia. Rozważano także możliwe zmiany, jakim w trakcie koewolucji mogą podlegać relacje między gatunkami. W szczególności zastanawiano się, czy koewolucja może prowadzić do wzrostu natężenia pozytywnych relacji między gatunkami aż do przejawów międzygatunkowego altruizmu włącznie. Podano przykłady takiej współpracy, która polega na wzajemnym tworzeniu nisz ekologicznych.

Słowa kluczowe:

dobór krewniaczy, pokrewieństwo, altruizm, współpraca, altruizm odwzajemniony

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Uchmański, J., & Niczyporuk, S. (2021). Przejawy i przyczyny altruizmu u zwierząt. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 19(2), 85–100. https://doi.org/10.21697/10.21697/seb.2021.19.2.08

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.