Opublikowane: 2021-10-04

Kwestia szczęścia – moralne aspekty jego biochemicznego wzmacniania

Zlatica Plašienková , Martin Farbák
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2021.19.3.02

Abstrakt

Poszukiwanie szczęścia jest czymś, co konstytuuje ludzką egzystencję od samego początku i choć ludzie osiągnęli niewyobrażalny postęp w nauce i technologii, wciąż nie odkryli sekretu bycia szczęśliwym. Autorzy transhumanistyczni, podzielający poglądy Marka Walkera, są przekonani, że można zwiększyć szczęście biochemicznie, stosując określone leki, bez znaczących negatywnych skutków ubocznych. Uważają to za moralny obowiązek, ponieważ zwiększyłoby to prospołeczne zachowania tak wzmocnionych ludzi. Potwierdzają to badania wykazujące, że szczęśliwsi ludzie są bardziej przydatni dla społeczeństwa. W tym artykule krytycznie odpowiadamy na wizję szczęścia wzmocnionego biochemicznie. Podążamy za klasycznymi i współczesnymi autorami w analizie tego, czym jest szczęście i dlaczego jego biochemiczne wzmocnienie nie jest moralnym imperatywem w dzisiejszych czasach. Wręcz przeciwnie, przedstawiamy uzasadnienie, dlaczego taka wizja bio-szczęścia nie jest moralnie słuszna i dlaczego niesie ryzyko utraty związku między szczęściem a odnalezieniem sensu życia. Krytycznie oceniamy brak duchowości w transhumanistycznym rozumieniu człowieka i dewaluację jego wewnętrznej wartości.

Słowa kluczowe:

człowiek, szczęście, bio-szczęście, wzmocnienie biochemiczne, transhumanizm

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Plašienková, Z. ., & Farbák, M. (2021). Kwestia szczęścia – moralne aspekty jego biochemicznego wzmacniania. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 19(3), 17–24. https://doi.org/10.21697/seb.2021.19.3.02

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.