Opublikowane: 2022-01-05

Zaprzeczenie wyższości człowieka względem przyrody jako zaprzeczenie wartości przyrody

Mariya Yarema
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2021.19.4.01

Abstrakt

Współczesne nurty ekologii najczęściej odrzucają antropocentryzm na rzecz etyki nieantropocentrycznej. Takie odrzucenie jest propagowane jako właściwe wartościowanie przyrody, podczas gdy koncepcje antropocentryczne są uważane za teoretyczną podstawę eksploatacji i niszczenia przyrody. Jednym z głównym celów niektórych nieantropocentrycznych teorii ekologicznych jest ograniczenie wzrostu populacji ludzkiej, ponieważ jej wzrost jest postrzegany jako przyczyna katastrof ekologicznych i problemów społecznych. Celem tego opracowania jest pokazanie, że istoty ludzkie są w rzeczywistości jedynymi żywymi organizmami na Ziemi, które potrafią dbać o przyrodę tak, jak na to zasługuje. Główny problemem jest niewłaściwy stosunek człowieka do przyrody, nie zaś wielkość jego populacji. Katastrofy ekologiczne są bowiem związane nie tylko z nieodpowiedzialnym postępowaniem człowieka, ale mają także charakter naturalny i są niezależne od aktywności człowieka. Nie zwalniają jednak ludzi z obowiązku wzięcia odpowiedzialności za swoje zachowania środowiskowe.

Słowa kluczowe:

etyka środowiskowa, troska o przyrodę, mity ekologiczne

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Yarema, M. . (2022). Zaprzeczenie wyższości człowieka względem przyrody jako zaprzeczenie wartości przyrody. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 19(4), 5–15. https://doi.org/10.21697/seb.2021.19.4.01

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.