Opublikowane: 2022-01-05

Projekt CRO Laudato Si’: cele, działania i rezultaty społeczne

Miriam Mary Brgles , Zoran Turza , Marija Žagmešter
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2021.19.4.03

Abstrakt

U progu 2020 roku, w piątą rocznicę opublikowania encykliki Laudato Si’. W trosce o wspólny dom na Katolickim Uniwersytecie Chorwacji zapoczątkowano projekt naukowo-zawodowy CRO Laudato Si’. Zespół projektowy składał się z naukowców z różnych dyscyplin, a partnerami projektu była Wspólnota Narodowa Świeckiego Zakonu Franciszkańskiego oraz Młodzież Franciszkańska. W ramach projektu prowadzono działania naukowe i praktyczne. Jednym z głównych działań naukowych były empiryczne badania, przeprowadzone metodą ankietową w okresie kilku miesięcy w 2020 roku. W artykule zostały przedstawione wyniki badań związanych z rolą projektu na temat znajomości encykliki Laudato Si’ oraz rozbudzanie zainteresowania encykliką uwzględniając społeczno-demograficzny charakter respondentów. Wyniki badań wskazują, że mężczyźni słyszeli o encyklice Laudato Si’ w nieco większym stopniu niż kobiety. Najwięcej respondentów, którzy w ramach projektu po raz pierwszy usłyszeli o encyklice, to ci, którzy należą do najmłodszej grupy wiekowej, a następnie osoby z wykształceniem średnim. Zainteresowanie tematyką encykliki jest wyższe wśród kobiet, osób powyżej 65 roku życia, respondentów z ukończoną szkołą podstawową oraz osób samozatrudnionych lub emerytów.

Słowa kluczowe:

projekt CRO Laudato Si’, Encyklika Laudato Si’, papież Franciszek, środowisko, społeczeństwo, badania ankietowe

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Brgles, M. M., Turza, Z., & Žagmešter, M. (2022). Projekt CRO Laudato Si’: cele, działania i rezultaty społeczne. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 19(4), 27–37. https://doi.org/10.21697/seb.2021.19.4.03

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.