Opublikowane: 2022-01-05

Zjawisko (zrównoważonej) turystyki w działalności gospodarstw rolnych w Słowenii podczas pandemii COVID-19

Maja Žibert , Boris Prevolšek
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2021.19.4.06

Abstrakt

Wybuch pandemii COVID-19 spowodował, że zmieniają się trendy rozwojowe branży turystycznej. Celem tego artykułu jest zbadanie aktualnego rozwoju branży turystycznej i powiązanie go z elementami trendów zrównoważonego rozwoju. W artykule przedstawiono główne elementy koncepcji zrównoważonej turystyki wiejskiej i agroturystyki. Za pomocą metody zestawienia i opisu autorzy badają, na podstawie danych statystycznych dotyczących działalności agroturystycznej w Słowenii (przed i w trakcie pandemii COVID-19), czy możliwe jest stwierdzenie tendencji rozwojowych w zakresie zrównoważonego rozwoju w kontekście agroturystyki. Niniejsze badanie ma również na celu zidentyfikowanie szeregu czynników, które mogą poprawić zrównoważony rozwój turystyki rolniczej w Słowenii w okresie po COVID-19. Wyniki przytoczonych badań i ich analiza wskazują, że przyszłe trendy rozwojowe domagają się dekarbonizacji i cyfryzacji przemysłu oraz zaangażowania społeczności lokalnej w świadczenie usług. Aktualna globalna sytuacja gospodarcza wskazuje, że dotarliśmy do punktu, w którym dla rozwoju branży turystycznej konieczne jest wdrażanie zrównoważonych i cyfrowych modeli przemysłu.

Słowa kluczowe:

COVID-19, świat po COVID, zrównoważona turystyka, turystyka wiejska, Słowenia, przyszły rozwój

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Žibert, M., & Prevolšek, B. (2022). Zjawisko (zrównoważonej) turystyki w działalności gospodarstw rolnych w Słowenii podczas pandemii COVID-19. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 19(4), 69–83. https://doi.org/10.21697/seb.2021.19.4.06

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.