Opublikowane: 2022-01-05

Stosunek człowieka do zwierząt na Słowacji w zależności od płci, wieku, miejsca zamieszkania, nawyków żywieniowych i światopoglądu

Ján Kaliský , Lada Kaliská
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2021.19.4.04

Abstrakt

Walory ekologiczne oraz rozwój kompetencji środowiskowych są obecnie ważnymi zagadnieniami. Postawę, związek, miłość czy szacunek do przyrody można badać, uwzględniając kilka koncepcji teoretycznych za pomocą różnych narzędzi diagnostycznych. Narzędzia te pozwalają określić prawdziwy stosunek człowieka do zwierząt. W opracowaniu tym omówiono charakterystykę autorskiego kwestionariusza relacji człowiek-zwierzę AniRe-Que (15) opartego na ekologicznej teorii biocentrycznego egalitaryzmu obejmującego szacunek i respekt nawet dla istot pozaziemskich. Do określenia trafności kwestionariusza wykorzystano Kwestionariusz Ekocentrycznych i Antropocentrycznych Postaw wobec Środowiska (Thompson i Barton 1994), zaadaptowany przez Michaela Siegrista (1996). Oba narzędzia posłużyły do poszukiwania postaw respondentów wobec zwierząt (N=937) w kontekście ich płci, wieku, miejsca zamieszkania, nawyków żywieniowych i światopoglądu. Badanie ma charakter badania korelacji i różnic. Najważniejszym wnioskiem wypływającym z tych badań jest fakt, że ogólnie deklarowany stosunek do przyrody nie w pełni pokrywa się z postawami względem zwierząt. To zaś prowadzi do hipotezy, że nie wszystkie istoty żywe traktowane są przez człowieka z równym szacunkiem. Badania wykazały, że deklarowany szacunek do zwierząt był istotnie niższy niż szacunek dla przyrody oceniany przy pomocy narzędzia uwzględniającego ekocentryczne nastawienie środowiskowe. Narzędzia diagnostyczne ujmujące przyrodę jedynie w jej ogólnym (złożonym, syntetyzującym) kontekście wydają się niewystarczające do określenia stosunku respondenta do zwierząt. Człowiek może bowiem ogólnie chronić przyrodę, jednocześnie nie troszcząc się o zwierzęta.

Słowa kluczowe:

stosunek do przyrody, stosunek do zwierząt, diagnostyka wartości moralnych, kwestionariusz szacunku do zwierząt (AniRe-Que)

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Kaliský, J., & Kaliská, L. (2022). Stosunek człowieka do zwierząt na Słowacji w zależności od płci, wieku, miejsca zamieszkania, nawyków żywieniowych i światopoglądu . Studia Ecologiae Et Bioethicae, 19(4), 39–53. https://doi.org/10.21697/seb.2021.19.4.04

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.