Opublikowane: 2022-04-14

Wdrażanie zrównoważonego rozwoju przez biznes i jednostki samorządu terytorialnego w Polsce – ewolucja podejścia

Ewa Jastrzębska , Paulina Legutko-Kobus
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2022.04

Abstrakt

Przyjęcie w 2015 r. Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDGs) przełożyło teoretyczną koncepcję zrównoważonego rozwoju (SD) na działania bardziej praktyczne. Ogłoszone SDGs wzbudziły duże zainteresowanie firm, przede wszystkim dużych, także w Polsce, które zaczęły je implementować do swoich strategii. Polskie samorządy SD zaczęły wdrażać jednak wcześniej, po II Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 r. przez Lokalne Agendy 21. Tak jak kamieniem milowym dla rozwoju koncepcji SD było ogłoszenie SDGs w 2015 r., tak zdaniem wielu ekspertów 2020 r. stanowił swoisty test dla SDGs, ponieważ pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na postępy w osiąganiu SDGs. W opracowaniu podjęto próbę oceny podejścia przedsiębiorstw i miast uznawanych za liderów SD w Polsce do wdrażania tej koncepcji w pierwszym roku trwania pandemii. Tekst powstał w oparciu o krytyczną analizę literatury przedmiotu, web research oraz autorskie badania empiryczne, przeprowadzone wśród przedsiębiorstw i miast w Polsce, uznawanych za liderów wdrażania SD. Przeprowadzone badania pozwoliły stwierdzić, że liderzy wdrażania SD w Polsce (zarówno reprezentujący biznes jak i miasta) w zdecydowanej większości znają zarówno SD jak i SDGs. W analizowanym okresie widać także wyraźny wzrost instytucjonalizacji SD. Zarówno przedstawiciele biznesu jak i miast definiują SD przede wszystkim zgodnie z zapisami Agendy 2030. Większość przedsiębiorstw i miast  uważa, że ogłoszenie SDGs wpłynęło na zmianę ich podejścia do wdrażania SD. Pandemia COVID-19 nie zahamowała wdrażania SDGs, choć w niektórych przypadkach wymusiła modyfikację działań.

Słowa kluczowe:

rozwój zrównoważony, Cele Zrównoważonego Rozwoju, biznes, ekomiasta, społeczna odpowiedzialność biznesu, CSR, pandemia

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Jastrzębska, E., & Legutko-Kobus, P. (2022). Wdrażanie zrównoważonego rozwoju przez biznes i jednostki samorządu terytorialnego w Polsce – ewolucja podejścia. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 20(1), 53–66. https://doi.org/10.21697/seb.2022.04

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.