Opublikowane: 2022-04-14

Wykorzystanie wiedzy ze studiów w kształtowaniu postaw na rzecz zrównoważonego rozwoju

Małgorzata Jagodzińska , Anna Strumińska-Doktór
Studia Ecologiae et Bioethicae
Dział: Artykuły naukowe
https://doi.org/10.21697/seb.2022.06

Abstrakt

Dzięki aktywnej edukacji dla zrównoważonego rozwoju na uczelniach, możliwe jest przygotowanie nauczycieli edukujących przyszłe pokolenia w polskim systemie oświaty oraz przygotowanie świadomych ekonomistów, decydentów politycznych i społecznych do wprowadzania zasad zrównoważonego rozwoju we wszystkich sferach życia człowieka. Celem podjętych badań była chęć poznania opinii polskich studentów na temat wykorzystania wiedzy ze studiów w kształtowaniu postaw na rzecz zrównoważonego rozwoju. Zastosowano metodę sondażu diagnostycznego, z wykorzystaniem techniki ankiety. Próba badawcza stanowiła 78 studentów reprezentujących kierunek studiów pedagogika, w tym 61,5% obszar studiów nauczycielskich (pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna) i 38,5% obszar studiów nienauczycielskich (bez uprawnień pedagogicznych, czyli pedagodzy, którzy nie realizują podstawy programowej kształcenia ogólnego[1]. Absolwenci pełnią funkcje wychowawcze i opiekuńcze). Duży odsetek ankietowanych potwierdza występowanie treści dotyczących rozwoju zrównoważonego w programach studiów, aczkolwiek ich realizacja występuje w niewielkim stopniu (marginalnie). Przedmioty uwzgledniające tematykę zrównoważonego rozwoju są realizowane w większym stopniu na studiach nauczycielskich na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. W ramach zajęć przygotowujących merytorycznie przyszłych nauczycieli przedszkoli i klas I–III szkoły podstawowej występuje integrowanie treści nauczania, wyodrębniono moduł – edukacja społeczno-przyrodnicza, zawierający szczegółowe efekty uczenia się ewidentnie podporządkowane treściom zrównoważonego rozwoju. Wyraźnie dało się zauważyć różnicę w posługiwaniu się wiedzą w tym zakresie między studentami kierunków nauczycielskich i nienauczycielskich, ale mino tego konieczne jest włączenie jej do programów nauczania różnych przedmiotów, co z pewnością wpłynie na rozwój kapitału społecznego, a tym samym wykreowanie ludzi odpowiedzialnych społecznie i środowiskowo za swoje działania.

 

[1] The Polish context of higher education.

Słowa kluczowe:

edukacja, zrównoważony rozwój, edukacja społeczno-przyrodnicza

Pobierz pliki

Zasady cytowania

Jagodzińska, M. ., & Strumińska-Doktór, A. (2022). Wykorzystanie wiedzy ze studiów w kształtowaniu postaw na rzecz zrównoważonego rozwoju. Studia Ecologiae Et Bioethicae, 20(1), 39–52. https://doi.org/10.21697/seb.2022.06

Cited by / Share

Ta strona używa pliki cookie dla prawidłowego działania, aby korzystać w pełni z portalu należy zaakceptować pliki cookie.